A tánc mint rekreációs tevékenység
A rekreáció a szabadidő kulturált eltöltési formája (dr. Csizmadia László: Az idegenforgalom elmélete jegyzetek (1993) kézirat). De mit is jelent, hogy kulturáltan töltjük el szabadidőnket? Elsősorban azt, hogy az egészségünk, jóllétünk, lelki-szellemi kiegyensúlyozottságunk érdekében szórakozási formát, hobbit választunk. Ez a szórakozási forma lehet bármi, ami örömet okoz (Pl.: játék, napozás, zenehallgatás), amelynek jótékony hatásai vannak a testünkre és lelkünkre (Pl.: sport, tánc). Amikor rekreatív tevékenységet végzünk, felfrissülünk, pihenünk, újult erővel tudjuk belevetni magunkat a munkába, tehát nő a munkabírásunk, teherbíró képességünk, pszichikai kondíciónk, kreatív képességünk. Összességében véve pedig jó közérzetet biztosít. A jó közérzethez, a tökéletes elégedettséghez pedig a következő dolgok szükségesek:
energikusság - A tánc következtében energikusabbak leszünk, felszabadultnak érezzük magunkat, nő az általános életkedv, vitalitás. Szinte „elvonási tünetek” jelentkeznek, ha kimarad egy-egy táncóra.
a stressz kezelésének képessége – Mozgásos meditációként felszabadító hatása jól ismert, ehhez a kellemes zene és a jó hangulat (nők egymás között érzés), a közösség is hozzájárul.
az ok nélküli aggodalmaskodás, depresszió hiánya – A táncórákon magunk mögött hagyjuk a mindennapi gondokat, teljesen kikapcsolódunk, kiürítjük a fejünkből a nyomasztó gondolatokat, érzéseket.
a test panaszainak hiánya – Tapasztalatok szerint a tánc hatására csökken a rendszeres fej-, hát-, és derékfájás, sőt gyakran ezek teljesen meg is szűnnek. Ez azért lehetséges, mert a megerősödő izmok teherviselése nő, csökken a gerinccsigolyák közötti porckorongokra nehezedő nyomás. A csontok állagára is jó hatással van.
jó emésztés, kevesebb székrekedés – A jó közérzethez jó emésztésünk is hozzátartozik. Az izmok minősége, mennyisége az anyagcserénkre is kihat. A nagyobb izommennyiség ugyanis kevésbé engedi a zsírok lerakódását, emellett a tánc csípő, medence és hasközpontúsága, a körök, hullámok pozitívan befolyásolják az anyagcsere folyamatokat.
önbecsülés, önbizalom – A női léthez való pozitív hozzáállás megerősödik, a kecses mozdulatok még inkább erősítik a nőies kisugárzást
vonzó alak, helyes testtartás – A tánc jótékonyan formálja az általában problémás testtájakat (has, comb, csípő, fenék). A hát, a mellkas, a vállak, a nyak izolált használata, izmainak nyújtása, erősítése képes korrigálni az egyoldalú terhelés, az ülőmunka, a cipekedés, a pszichés stressz okozta tartáshibákat. Emellett az egész tánc büszke, magabiztos tartása ugyanilyen büszke, magabiztos járást eredményes a mindennapokban.
könnyebb terhesség és szülés, illetve szülés utáni regenerálódás – Az izmok tudatos használatával megkönnyíthető a szülés, illetve maga a mozgás segítségével visszanyerhető az alak is.
nagyobb kitartás, akaraterő, koncentráló képesség – A mozdulatok megtanulásához nagymértékű koncentráció, az otthoni gyakorláshoz pedig kitartás és akaraterő kell.
nyugodt, mély alvás – A kellemesen elfáradt izmok és a fölfrissült, kitisztult szellem könnyen merül álomba.
kiegyensúlyozott nemi élet - A hastánc által a hasizmok, a medencealap izmainak tudatos rendszeres aktivitása növeli a nemi vágyat (Pl.: hashullámok, hasrezegtetés, staccato mozdulatok különféle pályákon), mellyel a partner is elégedett lehet.
Érzelmi egyensúly
Helyes étkezés
Aerob testgyakorlás, mozgás
A tánc helyét a rekreációban az elsők közé tehetjük, hiszen az előbb említett tökéletes közérzethez, jólléthez nagymértékben hozzájárul.
A tánc által ugyanis érzelmi egyensúlyunk helyreáll:
a tánc örömérzetet okoz, a mozdulatok elsajátítása és kivitelezése sikerélménnyel tölti el a tanulót
a kellemes zene, lágy vagy éppen dinamikus mozdulatok elősegítik a stressz leépítését, a teljes szellemi kikapcsolódást
a tánc alakformáló hatása révén megnő az önbizalom, önértékelés, így harmonikusabbá válik a párkapcsolat, szexuális élet
mivel a táncban önkifejezés és érzelmek kifejezése történik, fejlődik a kreativitás is
A helyes étkezésben is szerepet játszik:
a tánc által nőiesebbnek, kecsesebbnek érezzük magunkat, felhagyunk az önsanyargató diétákkal és egészségesebben táplálkozunk
a hastánc jótékonyan hat az emésztő szervrendszerünkre is
Az orientális tánc az aerob profilú mozgások közé sorolható:
rendszeresen megdolgoztatjuk általa az összes izmunkat, a mélyizmokat is, olyan izmokat is, amelyeket esetleg más típusú mozgásformáknál nem használunk
már az alap testtartás közben is folyamatosan dolgoznak a comb és fenék izmai, így tónusuk javul
az izoláció - mely a hastánc tanulásának egyik alappillére – következtében az ízületek mozgékonyabban lesznek, javul az izmok rugalmassága, az inak hajlékonysága
a mozdulatok serkentő hatással vannak a szervezetre, de nem megerőltetőek, így életkortól és edzettségi foktól függetlenül bárki elkezdheti tanulni őket